طراحی لیبل سی دی : 

در این مقاله قصد آموزش طراحی لیبل سی دی  با ابعاد استاندارد و رعایت حاشیه  جهت ارایه فایل به مجتمع های چاپ جهت چاپ سی دی و چاپ دی وی دی را داشته و می پردازیم .

ابعاد طراحی در لیبل سی دی برحسب اندازه با دایره 12 در 12 و رینگ داخلی 22 میل می باشد که در طراحی لیبل سی دی پیشنهاد می شود طراحی لیبل س یدی بصورت یک مربع 12 در 12 سانت و بدون حذف رینگی یا سواراخ وسط س دی انجام شود که در زمان چاپ بصورت تمپلات کامل بروی سی دی چاپ شود .

در صنعت چاپ دیجیتال مد رنگی مورد استفاده با فرمت رنگی RGB  معمولا مورد استفاده قرار می گیرد که پیشنهاد مجموعه  نقش طراحی بر مبنای فرمت رنگی CMYK  بوده تا نسبت به خروجی چاپ با طرح طراحی شده اختلاف رنگ و نو باعت نارضایتی مشتریان نشود .

اصول طراحی لیبل CD  برمبنای رزولیشن حداقل 300 Dpi می باشد که این رزولیشن در طراحی نه تنها در بحث چاپ دیجیتال و چاپ افست سی دی و افست دی وی دی در چاپ افست های کاغذ و کلیه ارایه دهنده های خدمات چاپی در صنعت های مختلف چاپ مورد استاندارد می باشد که حاشیه برش در کلیه چاپ ها ازجمله لیبل سی دی با رعایت نیم سانتی متر انجام می شود .

نرم افزار های پیشنهادی این مجموعه جهت طراحی لیبل سی دی با نرم افزار های از قبیل کرل ، Ai ،photoshap  و ... که در بحث طراحی های مختلف و در صنایع های مختلف بکار می رود قابل اجام بوده که از موارد دیگر طراحی های لیبل سی دی با یک جستجو با عنوان نرم افزار طراحی یا نرم افزار طراحی لیبل سی دی موارد بسیاری جهت انجام در دسترس می باشد که از مناسبترین جهت طراحی  لیبل جهت چاپ سی دی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

    - طراحی لیبل سی دی با نرم افزار CyberLink LabelPrint:

نرم افزار طراحی لیبل سی دی CyberLink LabelPrint  برنامه ای کاملا حرفه ای به جهت طراحی انواع لیبل CD ,DVD  که جهت برچسب روی سی دی و کاور های قاب دی وی دی با قالب های آماده را برای شما فراهم نموده و از طرفی با رعایت موارد طراحی با استاندارد های مرد نظر برای چاپ سی دی یکی از بهترین های طراحی برای یک طراحی لیبل سریع و آسان در عین حال با محیطی زیبا را دارد .


از قابلیت های مهم و برجسته این نرم افزار امان خروجی با انواع فرمت های tiff و jpg و pdf  و قابلیت پشتیبانی از LightScribe ، پشتیبانی از LabelFlash و قابلیت ارسال پرینت مستقیم به پرینترهای کانن و اپسون و ... را داشته امان دانلود این نرم افزار با یک جستجو بر  عنوان نرم افزار CyberLink LabelPrint در سایت های مختلف بصورت رایگان قابل دانلود و نصب می باشد .

    - طراحی لیبل سی دی با نرم افزار CD Label Designer:

طراحی لیبل سی دی با نرم افزار سی دی لیبل که به نحوی پرطرفدار تر از محصولات نرمافزاری مشابه بوده با امکان طراحی لیبل سی دی ،لیبل دی وی دی و امکان طراحی لیبل مینی سی دی و مینی دی وی دی را برای شما فراهم میکند این نرم افزار با داشت قالب های آماده جهت طراحی و استفاده به عنوان بگراند زمینه در طراحی لیبل CD  بسیار مورد استفاده قرار می گیرد این نرم افزار همانند نم افزار قبلی  علاوه بر امکان پرینتی مستقیم بروی پرینتر های مخصوص چاپ سی دی امکان ارسال طرح را جهت پرینت بر سطح سی دی های لایت اسکرایپ که امکان چاپ بصورت تک رنگ را توسط رایتر های مخصوص خو را دارد فرا هم نموده است .
از قابلیت های اضافه شده در نسخه 8.1.2 در بحث طراحی و دیزاین انواع قالب های قاب سی دی پهن می باشد که بیشترین مصرف این قاب در بحث تولید آلبوم های موسیقی می باشد این قابلیت در نسخه های قدیمی خیلی قابل استفاده نبود و در نسخه جدید بر اندازه های دقیقی که با توجه به استاندارد شدن تولیدات قاب در کشورهای مختلف انجام شده این قابلیت به این نرم افزار بصورت یک تغییر اعمال شده است که دانلود این نرم افزار همانند نرم افزار های مختلف طراحی با جستجو در نت با عنوان نرم افزار  CD Label Designer بصورت رایگان قابل دانلود و استفاده می باشد .


    - طراحی لیبل سی دی با نرم افزار Nero  :

از انواع نرم افزار های مختلف در طراحی لیبل سی دی می توان به نرم افزار نرو که سرآمد ترین نرم افزار علاوه بر بحث لیبل CD  در تولید رایتر های مختلف و نرم افزار قدرتموند Nero  در بحث رایت و Burner  انواع سی دی و دی وی دی می باشد می توان اشاره کرد که از این نرم افزار براساس انواع تمپلت های ارایه شده در قاب های سی دی و قاب های دی وی دی و همچنین لیبل سی دی و لیبل دی وی دی نیز می توان استفاده نمود.

در انتها با معرفی نرم افزار های قدرتمند تری که طی سالیان گذشته به عنوان نرم افزار های مخصوص طراحی فعالیت داشته می توان به خانواده Adobe و خانواده Corel  اشاره کرد که طی سالیان گذشته بسیار مورد استفاده طراحان مورد استفاده قرار می گیرد که در بحث تولید فرم های عمومی و اختصاصی و همچنین چیدمان فرم ها از این نرم افزار ها استفاده می شود 

طراحی لیبل سی دی در نرم افزار فتوشاپ و کرل دراو براحتی با افکت های بسیار زیبا و حرفه قابل انجام می باشد که در انتهای این مقاله لینک دانلود قالب ارایه می شود که برای آن دسته از مشتریان که قصد طراحی لیبل را داشته قابل استفاده باشد .


جمع بندی پایانی : استفاده از نرم افزار های مختلف در طراحی لیبل سی دی با توجه به انواع نرم افزار ها بسیار ساده و در دسترس همگی بوده که کلیه خروجی های مختلف از تمامی نرم افزار ها مناسب چاپ مستقیم سی دی بوده و در استفاده از نرم افزار های تخصصی در این زمینه امکان طراحی انواع کاور های قاب سی دی و قاب دی وی دی فراهم گردیده است  و مجموععه سی دی نقش بتمامی قاب های مورد استفاده را در این مجموعه برای شما فراهم نموده است و از جهت طرح طراحی شده برای لیبل س یدی طراحی شده نیز ارایه خدمات چاپ سی دی بصورت دیجیتال و چاپ سی دی بصورت افست برای شما مشتریان فراهم گردیه است .