تاریخچه پیدایش سی دی و ساختار سی دی خام :

مخترع CD یا لوح فشرده یا ( compact disc )  نوریو اوگا  از کشور ژاپن و یکی از بزرگترین کار آفرینان بزرگ در طی سالیان بود که  وی در سال ۱۹۸۲ به ریاست شرکت سونی (SONY ) که یکی از تولید کنندگان انواع ویدیو و سیستم های رسانه ای در آن دو ران بود رسید و در سن ۸۱ سالگی در سال ۲۰۱۱  میلادی درگذشت.

لوح فشرده یا سی دی یک نوع از لوح نوری میباشد که  برای ذخیره کردن داده های دیجیتالی اعم از دیتا ،فیلم ،ویدیو، موسیقی و انواع نرم افزار به کار می رود لوح فشرده در ابتدا برای کار با آوا های دیجیتالی اختراع شد که بعد از آن با پیشرفت و توسعه این صنعت به عنوان یک ذخیره ساز جهت نگهداری انواع دیتا ها و اطلاعاتها مورد استفاده قرار می گرفت استفاده این روزها از سی دی خام و دی وی دی خام به عنوان یک ذخیره ساز موقت یا دائم و یا ارائه انواع نرم افزارها، انواع ویدیو و رسانه ها انواع پروژه های مختلف جهت جابجایی اطلاعات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع دیسک نوری اولین بار در سال ۱۹۷۹ برابر با سال ۱۳۵۷ هجری شمسی برای اولین بار توسط شرکت سونی و فیلیپس به عنوان یک دیسک نوری برای ذخیره سازی موسیقی معرفی شد پس از اداره این محصول و گذشت یک سال پیشرفت زیادی در این لوح فشرده به وجود آمد که در سال ۱۹۸۱ اولین محصول این شرکت به صورت لوح نوری با محتوای سمفونی آلپ که ساساخته‌شده ریچارد اشتراوس بود در کشور آلمان ساخته شد و به بازار عرضه گردید.

استفاده از سی دی خام یا دی وی دی خام در آن زمان نیازمند دستگاهی جهت پخش و یا اجرای این لوح نوری بود که اولین سی رام یا دستگاه اجرا کننده این سی دی ها در سال ۱۹۹۰ به بازار عرضه گردید.

مشخصات فنی لوح فشرده یا سی دی خام:

لوح فشرده همانطور که قابل مشاهده می باشد به طور عمده از چهار لایه تشکیل می شود  پلاستیک پلی کربنات روکش نازک از آلومینیوم با خلوص بالا و لایه محافظت کننده از جنس لاک در ساخت سی دی استفاده می شود که ابعاد استاندارد یک سی دی با قطر ۱۲ سانتی متر و رینگی داخل با قطر ۲۲ میلیمتر و با امکان ذخیره سازی تا حجم ۷۰۰ مگ بایت را داشته انواع سی دی خام به صورت امروزی در دو نوع سی دی پرینتیبل یا سی دی های قابل چاپ و سی دی های که به عنوان سی دی معمولی با برندهای مختلف و در انواع بسته بندی های مختلف سی دی خام  و دی وی دی خام به صورت کیک باکس شیرینگ و قاب دار به بازار عرضه می گردد.

پیدایش سی دی خام و تولید انواع اجرا کننده ها یا سی دی پلیرها سبب شد گامی به سوی تولید دیسک های نوری با حجم های بالا و با عنوان دی وی دی در حجم ۴.۷ گیگ و انواع دی وی دی در حجم های بالا طرح دی وی دی ناین و دی وی دی بلوری گردد که به طبع اجرا و پخش این نوع دیسک ها مستلزم ارائه انواع دی وی دی رایتر به صورت پلیر دی وی دی یا اجرا کننده های دی وی دی های ناین و دستگاه‌های بلوری به بازار شود استفاده از دی وی دی ناین و دی وی دی بلوری که بیشتر در انواع نرم افزارها انواع بازیها و گیم ها به چشم می خورد مستلزم استفاده از پلیر مناسب با عنوان دی وی دی رایتر یا دی وی دی رایتر بلوری در بازار ارائه می‌شود را دارد.

انواع فرمت های ذخیره سازی سی دی و دی وی دی؛:

Audio CD: این فرمت که بیشتر جهت ارائه انواع آلبوم های موسیقی و انواع آهنگ مورد استفاده قرار می گیرد با کیفیت بالا در تولید و تکثیر انواع سی دی جهت آلبوم های موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد.

Super Audio CD : فرمت سوپر در رایت کردن سی دی بسیار به چشم می‌خورد که کیفیت و وضوح بالایی در پخش آهنگ یا صوت را به همراه دارد.

Video CD - VCD: فرمت ویدیو VCD که برای ذخیره سازی انواع ویدیو ساخته می‌شود جزو استانداردهای پلیر در دستگاه‌های پلی کننده یا اجرا کننده ویدیو های خانگی به کار می رود.

Bootable CD: نوعی فرمت در رایت انواع سی دی محسوب می شود که این نوع live CD  دارای توانایی نصب اولیه و برنامه های سیستم عامل می باشد.

CD printlable : نوعی از سی دی خام که با پوشش سفید بر سطح روی سی دی امکان و قابلیت چاپ سی دی را توسط دستگاه‌های چاپ سی دی فراهم می کند که در گذشته به جای استفاده از سی دی پرینتیبل از لیبل سی دی مورد استفاده قرار می‌گرفت که با چاپ بر روی لیبل و چسباندن بر روی سی دی, سی دی خود را به صورت طرح دار به بازار عرضه می کردند این مورد با تکنولوژی های چاپ و ورود سی دی پرینتیبل این نوع CD خام به بازار عرضه می گردد.

از انواع سی دی های ارائه شده به بازار که قابلیت رایت مجدد را دارند به سی دی های Recordable  یا ReWritable  می توان اشاره کرد که این نوع سی دی ها با قابلیت رایت و پاک شدن از روی سی دی همچون یک فلش یا یک هارد اکسترنال ولی با ظرفیت پایین مورد استفاده قرار می گیرد که این نوع سی دی ها معمولاً با هزینه بیشتری نسبت به سی دی های معمولی در بازار ارائه می‌شود.

ارایه نظرات شما در ادامه مقاله تاریخچه پیدایش سی دی  و برسی اجمالی لایه های سی دی خام و دی وی دی خام همچنین فرمت های مختلف رایت و تکثیر لوح های فشرده در خدمت دهی هر چه بیشتر ما به شما مشتریان و همکاران بسیار مهم  خواهد بود .